close
تبلیغات در اینترنت
اساطیر یونان«12 خدای المپ+3 خدای بزرگ»

اساطیر یونان«12 خدای المپ+3 خدای بزرگ»

سلام و درود، حرف زیادی نمی زنم بریم سراغ اساطیرنیشخندراستی امروز قرار نبود که کسی آپ کنه، مگه نه!سوال

 

* * * * * * * * * * * * * *

12 خدای المپ نشین


دوازده ایزد المپ‌نشین یا المپ نشینان (به انگلیسی: Twelve Olympians) در اساطیر یونان و روم، ۱۲ تن بودند که پس از سرنگونی تایتان‌ها [۱] در قله المپ به حکومت پرداختند.

مقر خدایان بزرگ و اصلی قله کوه المپ[۲] است. کوه المپ محل نبرد تایتان‌ها با المپ‌نشینان بود و بعدها هم به عنوان محل زندگی خدایان از آن نام برده شد. تمام المپ‌نشینان به نوعی با یکدیگر خویشاوندی داشتند و بنا به شرایط زمانه هر از گاهی یک یا چند تن از آنها بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت. برای مثال اگر در زندگی واقعی، همسر حاکم یا شخص قدرتمند منطقه از شخصیت قوی یا خانواده مهم‌تری بود، خدایان زن و به خصوص هرا[۳] که خدای مادر بود مورد توجه می‌گرفت؛ اگر جنگی در میان بود، معبد خدای جنگ بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت. از این قله مرتفع زئوس پادشاه خدایان فرامین خود را به سایر خدایان صادر می‌کند و ایزدان هر کدام خانه‌ای مخصوص خود دارند.

قلهٔ المپ مرتفع‌ترین قلهٔ یونان است، شعرا فکر می‌کردند این قله با آسمان تماس دارد.

خدایان اصلی به زبان رومی و یونانی از این قرار هستند:

    ژوپیتر[۴], زئوس (شاه خدایان)
    نپتون[۵], پوزئیدون (خدای دریاها)
    پلوتو[۶], هستیا (ایزدبانوی تندرستی)
    مارس[۷], آریس (خدای جنگ)
    وولکن[۸], هفانیستوس (خدای آتش و آهن)
    مرکوری[۹], هرمس (خدای سفر)
    فیبوس[۱۰], آپولو (خدای روشنایی و موسیقی)
    یونو[۱۱], هرا (همسر زئوس)
    مینروا[۱۲], آتنا (ایزدبانوی عقل و خرد)
    دیانا[۱۳], آرتمیس (ایزدبانوی شکار)
    ونوس[۱۴], آفرودیته (ایزدبانوی عشق و زیبایی)
    سرس[۱۵], دمتر (ایزدبانوی کشاورزی)

هستیا جای خود را به دیونیسوس داد تا در میان انسان‌ها زندگی کند. اگرچه هادس و پرسفون نیز از خدایان مهم هستند و بعضی مواقع جزو المپ نشینان به شمار می‌روند، هرچند هادس همواره در زیر زمین جای دارد و هیچ وقت از قلهٔ المپ بازدید نکرده است.

یونانیان می‌گویند وقتی بین سه خدای اصلی یعنی زئوس، پوزئیدون و هادس پشک انداختند آسمان‌ها به زئوس، زمین به پوزئیدون و دنیای زیر زمین به هادس رسید. این‌ها هر سه با هم برادرند و پسران کرونوس خدای کشت و زرع هستند. کرونوس در دیار هادس است و در غیاب وی، زئوس تواناترین ایزد به شمار می‌رود.
.......................................................................

پا نویس

........................................................................

   Titans خدایان اولیه
    Obhmlua
    Hera
    Jupiter
    Neptun
    Platu
    Mars
    Vulcan
    hermes
    Apollo
    Juno
    Minerva
    Diana
    Venus
    Ceres

* * * * * * * * * * * * * *

http://s5.picofile.com/file/8118392618/Zeus_statue.jpghttp://s5.picofile.com/file/8118393034/zzzzzzzzz.jpg

 

زئوس

زئوس یا Zeus خدای خدایان در اساطیر یونان بود. زئوس فرزند کرونوس [۱]، تایتان بزرگ، بود. او پدرش را سرنگون کرد و بر سر حکومت با برادرانش پوزئیدون [۲] و هادس[۳] قرعه‌کشی کردند. زئوس در نتیجه این قرعه‌کشی به عنوان فرمانروای آسمان‌ها شناخته شد. او فرمانروای آسمان و باران و اسلحه اش آذرخش است که آن را سیکلوپ‌ها برایش ساختند. یکی از مواردی که او را بسیار خشمگین می‌کرد دروغگویی و پیمان شکنی بوده‌است. زئوس هرا [۴] را به همسری گرفت اما به خاطر داشتن ماجراهای عشقی فراوان شهرت داشته‌است.

پیش از تولد زئوس، کرونوس تک تک فرزندانش را به هنگام تولد بلعیده بود تا مانع از تحقق پیش‌گویی پدر خودش، اورانوس، در مورد سقوطش به دست یکی از فرزندانش شود. مادر زئوس، رئیا، خشمگین از کرده‌ی کرونوس، به جای زئوس سنگی را در قنداق پیچیده و به کرونوس داد تا به جای زئوس ببلعد.

زئوس مخفیانه به نومفی به نام آمالته سپرده شد و آمالته با بزش و شاخ فراوانی زئوس را در کرت بزرگ کرد تا به سن رشد رسید.

.............................................

پانویس
.......................................
    ^  Cronus
    ^  Poseidon
    ^  Hades
    ^ Hera

 

اطلاعات بیشتر در:

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D8%A6%D9%88%D8%B3

* * * * * * * * * * * * * *

http://s5.picofile.com/file/8118392692/180px_Hades.jpg
پوزئیدون

پوزئیدون یا Poseidon یکی از فرزندان کرونوس و رئا بود و برادر زئوس و هادس به شمار می‌رفت. بعد از راندن کرونوس از تخت فرمانروایی سه برادر جهان را بین خود تقسیم کردند. میراث پدری به سه قسمت تقسیم شد، آسمان های پهناور به زئوس، جهان زیرین به هادس و دریاهای ژرف به پوزئیدون رسید. دریانوردان و ماهیگیران از پرستندگان او به شمار می‌‌روند.
پوزئیدون با آمفی تریت که نوه اوسیانوس، تایتان آب‌های به هم پیوسته جهان، ازدواج کرد. اسلحه او یک نیزه سه شاخه است که می‌تواند جهان را بلرزاند و هر چیزی را درهم بشکند. افسانه‌ها حاکی از این بود که اسب را او با ضربه نیزه سه شاخه‌اش آفرید. پوزئیدون ایزد باروری و رویش به شمار می رفت.
او پس از زئوس قدرتمندترین خدایان است و حتی هنگامی که قلمرو پوزئیدون به دریاها منحصر شد شخصیت خود را به عنوان خدای بزرگ حفظ کرد و برابر زئوس آسمانی، زئوس الالیوس (دریایی) شد که قدرتش در سرتاسر کیهان مادی گسترش یافت. او طبیعتی ستیزه جو و حریص دارد، از همین رو برای به دست آوردن شهرهای خدایان دیگر، با آنها درگیر می‌شده است.

اطلاعات بیشتر در:

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%AF%D9%88%D9%86

* * * * * * * * * * * * * *


http://s5.picofile.com/file/8118392676/Hades.jpg

«هادس و پرسفون»

هادس

هادس (به یونانی: ᾍδης، فرانسوی: Hadès) در اساطیر یونانی، فرمانروای مردگان و دنیای زیرزمین، فرزند کرونوس و رئا است.

او، در قرعه‌کشی با برادرانش، بدترین سهم را برنده شد و آن جهان زیرین یا دنیای مردگان بود درصورتی که برادران او زئوس و پوزئیدون به ترتیب آسمان و دریا نصیبشان شد. از آنجایی که رعایای هادس را مردگان تشکیل می‌دادند، او به کسانی که موجب افزایش جمعیت سرزمینش می‌شدند بسیار علاقه داشت. مانند ارینی‌ها Erinnyes یا خشم و ناامیدی، که کارشان تعقیب گناهکاران و سوق دادن آن‌ها به سمت خودکشی بود.

هادس به دلیل حکومت بر زیرزمین، صاحب معادن زیرزمینی هم بود و خدای ثروت هم به‌شمار می‌رفت. او پرسفون، دختر زئوس و دیمیتر را از دنیای آسمان ربوده و به جهان زیرین آورده بود و به همراه او بر دنیای زیر زمین فرمانروایی می‌کردند، اما زئوس به او فرمان داد تا پرسفون را برای از بین بردن بی‌قراری مادر خود دیمیتر آزاد کند. اما قبل از اینکه آنجا را ترک کند هادس به او یک انار داد و وقتی او آنرا خورد، یک سوم سال را در دنیای زیر زمین گرفتار شد. هادس خدای جهان مردگان بود اما خدای مرگ نبود، تاناتوس Thanatos خدای مرگ بود.

هادس بر روی تختی ساخته شده از درخت ابنوس می‌نشست و یک عصای سلطنتی با خود حمل می‌کرد. او همچنین دارای یک کلاه خود بود که سیکلوپ‌ها به او داده بودند و می‌توانست به وسیلهٔ آن ناپدید شود. او یک سگ سه‌سر به نام سربروس داشت که نگهبان در ورودی دنیای زیر زمین بود، او اجازه ورود به روح‌های جدید به دنیای مردگان را می‌داد اما به هیچ کس اجازه خروج نمی‌داد. بسیاری از پهلوانان اساطیر یونانی به دنیای زیرزمین فرستاده شدند تا از سایه‌ها سوال بپرسند یا اینکه سعی کنند آن‌ها را آزاد کنند. گرچه هادس به هیچ کس اجازه خارج شدن از قلمرو خود را نمی‌داد، فقط در چندین مورد استثنا او اجازه خروج داده بود از قبیل اورفئوس که خواستار بازگشت عشق خود ائورودیکه (Eurydice) از دنیای زیر زمین بود و هرکول که سربروس را برای مدتی برروی سطح زمین آورد که آخرین خان او به حساب می‌آمد.[ یکشنبه 10 فروردين 1393 ] [ 8:40 ] [ warrior ]

[ نظرات () ]